"Skutočne žiť začnete až potom, ako si dáte do poriadku miesto, kde bývate."

Od okamihu, ako som túto myšlienku čítala prvýkrát, neustále mi rezonovala v hlave. Práve z toho dôvodu som sa hneď na začiatku nového roka rozhodla pre radikálny krok - dať si do poriadku miesto, kde bývam. Vzala som do ruky knihu, ktorá mi v tom mala pomôcť a dočítala som sa, že prvým krokom je oblečenie. Hovorím si: "Paráda, poďme na to!".

Pozbieraj všetky kusy tvojho oblečenia!

Prvá fáza spočívala v tom, že som prešla komplet celý dom a pozbierala úplne všetky kusy svojho oblečenia. Tie som potom hodila na posteľ a skoro som odpadla. Prvé, čo mi napadlo, bolo: "Preboha! To mám naozaj toľko vecí?". Pohľad na tú kopu ma úplne odrovnal, pretože mám pocit, že nosím 10 kúskov stále dokola a zrazu predo mnou ležalo asi 200 kusov oblečenia (a to si myslím, že väčšina žien má toho doma oveľa viac). Uvedomila som si, že čím väčší dom máte, tým ľahšie sa v ňom tie veci "postrácajú". Stále sa vám zdá, že v tej skrini nič nemáte, no neuvedomujete si, že kopa vecí visí v skrini alebo na vešiaku vo vstupnej chodbe, nejaké handry máte pohádzané v aute, zopár vecí visí na sušiakoch, ďalšie čakajú na pranie, nejaké máte hodené na stoličke, iné na posteli a niečo máte, samozrejme, v tejto chvíli oblečené.

novorocne-upratovanie-satnik

Kontrola radosti

Podľa knihy, ktorou som sa v tomto procese riadila, bola základom ďalšej fázy "kontrola radosti". Čo to znamená? V druhej fáze je potrebné každý jeden kus oblečenia chytiť do ruky a spýtať sa samej seba, či vám tento kúsok spôsobuje radosť. Poviem vám, nie je to také jednoduché, ako sa môže zdať. Pri niektorých veciach bolo úplne jednoznačné, že vo mne vzbudzujú radosť (túto vestu milujem, túto koženku nosím stále, tieto rifle sú super pohodlné, tieto šaty jednoducho potrebujem), pri niektorých zasa bolo jasné, že ma šťastím vôbec nenapĺňajú  (v týchto šatách sa necítim dobre, vadia mi rukávy na tejto blúzke, tento šál som dostala ako darček, no k ničomu sa mi nehodí), no potom prišlo na veci, ktoré som dlhšie (resp. nikdy) nemala na sebe a pýtala som sa samej seba prečo. Necítim sa v tom dobre? Nebola na to vhodná príležitosť? Už sa mi to nepáči? Jasné, ľudia sa počas života menia, napredujú, tak je asi normálne, že to, čo som pred pár rokmi považovala za úžasné, mi tak v súčasnosti nepripadá. Ak som si niečím nebola istá, obliekla som si to a pozrela sa do zrkadla.

novorocne-upratovanie-satnika

Začnite s ukladaním!

Keď som už vybrala kúsky, ktoré skutočne chcem a vyvolávajú vo mne radosť, začala som s ukladaním. Dočítala som sa, že by som mala zo svojho šatníka vytvoriť výklad. Hovorím si: "Výzva prijatá!". Keďže som človek kreatívny, v tejto fáze som sa pekne vyšantila a vzniklo z toho niečo úžasné, niečo, kvôli čomu bezdôvodne otvorím dvere šatníka, iba aby som si spríjemnila deň :)

novorocne-upratovanie-satnika

Čo si teraz oblečiem do práce?

Celé upratovanie mi trvalo asi 6 hodín a zbavila som sa asi 60% vecí. Prvé, čo mi na záver napadlo, bolo: "Čo si, preboha, oblečiem po sviatkoch do práce?", ale povedala som si, že vždy, keď sa za niečím zatvoria dvere, otvoria sa nové. Takže sa momentálne teším na to, čo pekné si najbližšie kúpim :) A kedy je na to najlepšia príležitosť? No predsa práve teraz! Vianoce skončili a nastupujú super výpredaje.

 Tak hor sa do toho!

Autor: Patrícia Paulovičová